Wybór standardu kodowania do używania na niusach i w poczcie elektronicznej

Biorąc pod uwagę, że Internet jest międzynarodowym forum, niezbędne jest używanie możliwie popularnych standardów kodowania. Można oprzeć się np. na zestawie standardów dopuszczonych przez Iana.

Dostępne kodowania można podzielić zasadniczo na dwie grupy:

Wśród najpopularniejszych i umożliwiających zapisanie tekstów w języku polskim są kodowania:

Choć wszystkie spełniają podstawowe założenia to różnią się znacznie. Wyboru standardu dokonuje się biorąc pod uwagę: Narzuca się oczywiste rozwiązanie w postaci powszechnego użycia nowoczesnego Unikodu. I tak rzeczywiście jest. Stał się on standardem kodowania, na którym bazują wszystkie nowoczesne protokoły czy języki programowania. Rzecz jasna nie wyklucza to użycia dotychczas dostępnych, stronicowanych standardów kodowania. Oznacza jedynie, że nie jest celowe dalsze ich używanie kiedy czytnik radzi sobie z Unikodem.

Wybór prawidłowego standardu nie wystarcza by czytniki odbierające artykuły lub pocztę nie miały kłopotu z ich pokazaniem. Czytnik musi zostać skonfigurowany tak, by produkował w standardowy sposób oznaczone przesyłki. O konfiguracji różnych czytników pod tym kątem można przeczytać w innej publikacji.


Wszelkie prawa zastrzeżone © Piotr Trzcionkowski 1999-2005