O formatowaniu artykułów niusowych

Czemu niusy są takie brzydkie ? Ano temu, że nie dbamy należycie o wygląd artykułów.

Artykuł powinien być przede wszystkim czytelny. Czytelności artykułów sprzyja m.in. użycie nowoczesnych formatów przesyłek takich jak text/html. Dwa najpopularniejsze czytniki tj. oe i nc umożliwiają ich przygotowanie. W przypadku nc należy zwrócić uwagę na konieczność dołączenia alternatywnej treści typu text/html, by czytniki nie potrafiące pokazać części text/html mogły wykorzystać text/plain. Należy także zwrócić uwagę, że w tak małej publikacji, jak artykuł, zwykle nie ma potrzeby stosowania wielu rodzajów fontów. Formatowanie powinno ograniczać się do pogrubień, podkreśleń, znacznie rzadziej kolorowań. Ale jest potrzebne dla bardziej ekspresyjnego wyrażania swojej opinii czy zwrócenia uwagi na istotne elementy wypowiedzi.

Artykuł nie powinien zawierać rażąco dużej liczby błędów ortograficznych. Pomocne są do tego korektory pisowni. Osoby mające problemy z ortografią powinny załączyć je na stałe, tak, by każdy artykuł przed wysłaniem był weryfikowany. Niegłupim pomysłem jest stosowanie wszystkich ogólnych zasad polskiej pisowni. Dobrze by zdania zaczynały się dużą literą i zawierały we właściwych miejscach, właściwe znaki interpunkcyjne.

W razie możliwości linie artykułu nie powinny być łamane. Uniemożliwia to prawidłowe zawijanie artykułu u czytelnika w/g aktualnych rozmiarów ekranu. Sformatowany uprzednio tekst najczęściej nie zapełnia ekranu we właściwy sposób. U jednych odbiorców zajmuje lewą połowę okna a u innych dłuższe końcówki zostaną zawinięte. Problem zresztą nie dotyczy tylko tego, co sami piszemy. Jeszcze gorzej dzieje się z cytatami. Najprzydatniejszym formatem przesyłek eliminującym zupełnie problemy z długością linii jest text/html. Z natury nie łamie linii chyba, że użytkownik jawnie sobie tego zażyczy.

Aby artykuł był czytelny musi używać znaków narodowych. Artykuły posługujące się łacińskimi odpowiednikami nigdy nie będą wyglądały poważnie. Ważne jest, aby znaki te były używane prawidłowo. Niezbędna jest konfiguracja czytnika. Podobnie jak przy długości linii, nie chodzi tylko o nasze "wypociny". Ważne jest prawidłowe przenoszenie znaków narodowych w cytowanych fragmentach. Wiele nieskonfigurowanych czytników z zacytowanych fragmentów robi kompletną „sieczkę”.

Artykuł powinien posiadać odpowiedni do treści tytuł. Nie należy nadawać tytułów zgodnych z nazwą grupy ani będących popularnymi zwrotami. Nie należy nadużywać wykrzykników i innych znaków nie będących literami.

Artykuł musi cytować odpowiednią ilość poprzedzającego. W przeciwnym przypadku jego treść będzie niezrozumiała. Nie może jednak cytować bezmyślnie. Cytaty muszą być powiązane z treścią odpowiedzi. Powszechne cytowanie całości artykułu na końcu odpowiedzi wskazuje na brak staranności. Odpowiedzi „przyzwoitego” artykułu zwykle występują po kolejnych cytowanych fragmentach, czyli cytat-odpowiedź-cytat-odpowiedź.

Artykuł może, acz nie musi, posiadać stopki, w której jego autor umieszcza informacje o sobie. Nie należy tam jednak umieszczać adresu zwrotnego. Do takich celów są przeznaczone nagłówki artykułu. Prawidłowo skonfigurowany czytnik sam umieszcza tam podany przez użytkownika adres poczty elektronicznej i jego nazwisko lub inny identyfikator. Wpisy te gwarantują możliwość odpisania na podany artykuł. Wracając do stopki. Należy ostrzec, że zbyt duża ilość informacji irytuje czytelników. Większość z nich nie interesuje twoje życie, dorobek, gdzie pracujesz itp itd. Napisz to co naprawdę może się im przydać np. adres swojej witryny.

A nade wszystko do pisania artykułu należy się przyłożyć



Wszelkie prawa zastrzeżone © Piotr Trzcionkowski 1999-2005